صالحی در فرودگاه استانبول:
خارجی‌ها دلسوز مردم افغانستان نیستند

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه نیروهای ناتو و غربی حرکت جدی در برقراری صلح و ثبات در افغانستان انجام نداده‌اند، گفت که خارجی‌ها دلسوز مردم افغانستان نیستند.

خبرگزاری فارس: خارجی‌ها دلسوز مردم افغانستان نیستند

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به استانبول، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان لحظاتی پیش در جمع خبرنگاران در فرودگاه استانبول، در خصوص وضعیت افغانستان اظهار داشت: الان بیش از سه دهه است که افغانستان در وضعیت آشفتگی و عدم ثبات به سر می‌برد، و علی‌رغم اینکه ۱۰ سال بعد از حمله ناتو به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم می‌گذرد ولی شاهدیم که وضعیت این کشور به لحاظ ثبات و امنیت بهتر نشده و کشتار مردم بی‌گناه همچنان ادامه دارد و وضعیت رفاهی چندان بهبود نیافته است و از دیگر سو مسائل امنیتی هنوز حل نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ناتو حتی تلاش نکرد نیروهای امنیتی افغانسان را به نوعی تربیت و آماده کند که عهده‌دار این مسئولیت باشند.

وی گفت: با توجه به وضعیت افغانستان کشورهای همسایه این کشور از جمله ایران، پاکستان و برخی کشورهای دیگر همسایه همواره تلاش کردند با همکاری با افغانستان به نحوی عمل کنند که گام‌های جدی در جهت صلح، ثبات و امنیت این کشور برداشته شود و اقدامات موثری صورت گیرد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری اجلاس سران ایران، افغانستان و پاکستان در تهران به ابتکار کشورمان، خاطرنشان کرد: پس از آن نشستی در کابل برگزار و قرار شد که در پاکستان نیز چنین اجلاسی برگزار شود.

صالحی گفت که ایران و پاکستان کمک‌های شایسته‌ای در برقراری صلح و ثبات افغانستان صورت داده‌اند.
وی با بیان اینکه متاسفانه نیروهای ناتو و غربی حرکت جدی در برقراری صلح و ثبات در افغانستان صورت نداده‌اند، نشانه‌های آن را چهل تا پنجاه برابر شدن مواد مخدر به نسبت قبل از ورود نیروهای ناتو به این کشور عنوان کرد و افزود: این نشان می‌دهد که خارجی‌ها دلسوز مردم افغانستان نیستند و در جهت برقراری صلح و امنیت و رفاه برای مردم افغانستان عمل نکرده‌اند.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: تعداد از کشورهای دیگر منطقه از جمله ترکیه با همکاری ایران، پاکستان، هند و چین و .... در این راستا اقداماتی را صورت داده‌اند و ترکیه در این زمینه پیش‌قدم شد و اجلاسی را در رابطه با امنیت افغانستان و همکاری کشورهای منطقه در جهت برقراری صلح و امنیت و ایجاد رفاه برای مردم ترتیب داده است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۷ کشور شامل روسیه، چین، هند، پاکستان و .... در نشست استانبول حضور دارند به شرکت نمایندگانی از سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان همکاری اسلامی، سازمان ملل، اکو و.... اشاره کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی هدف از نشست استانبول را یافتن مکانیسمی عنوان کرد که از درون آن بتوان شیوه‌هایی را برای کمک به افغانستان پیدا کرد که هم در جهت امنیت این کشور باشد و هم به ارتقای رفاه افغانستان کمک کند.

وی ادامه داد: گفت‌وگوهای مفصلی در این زمینه صورت گرفت و پیشنهاداتی مطرح و بیانیه‌ای تهیه شده که نظرات جمهوری اسلامی در آن گنجانده شد البته ممکن است در طول جلسه نیز نظرات جدیدی ارائه شود.

صالحی در خصوص بیانیه‌های نشست‌های قبلی مربوط به افغانستان اظهار داشت: بیانیه‌های قبلی دارای مواردی بود که خیلی با نظر خیلی از کشورها از جمله ایران مطابقت نداشت ولذا جمهوری اسلامی به همراه تعدادی از کشورهای منطقه توانستند نظرات خود را در بیانیه بگنجانند و مواردی که نیاز به اصلاح دارد اصلاح شود.

وی ادامه داد: بیانیه‌ای که امروز به دستم رسید بیانیه‌ای متوازن است و امیدواریم مبنایی برای اقدام جمعی در منطقه در ارتباط با افغانستان شود.

وزیر خارجه امنیت منطقه را امنیتی جمعی و تفکیک ناپذیر خواند و تصریح کرد: همه باید در برقراری صلح و ثبات و امنیت منطقه به هم کمک کنند.

وی امنیت منطقه را در هم تنیده شده دانست و گفت:  سرنوشت منطقه و کشورهای آن به هم تنیده شده است. آن روزها گذشت که کشوری برای خود و بدون توجه به همسایگان امنیت برقرار کند.

صالحی گفت: امیدواریم بعد از ۲۰۱۴ که نیروهای ناتو از افغانستان خارج شوند این کشور بتواند روی پای خود بایستد و به صورت خوداتکا امنیتش را تامین و به رفاه مردم بپردازد.

انتهای پیام/خمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900811000370